Megnyílt a BOLYGÓ! - Új Zöld Közösségi tér a Margit negyedben
Üdvözlet kedves olvasóim és követőim!
Ma ezúttal visszaszállunk a Földre. Nem azért, mert elrugaszkodtunk volna az utolsó anyagok kapcsán, hanem azért, mert rajtatok múlik igazán, hogy elindultok-e azon a bizonyos másik úton. Soha nem látott potenciál van a most felnövekvő generációkban, akik sokkal érzékenyebbek társadalmi ügyek rendezése végett és pont ezért nem az elszigeteltségben hisznek, hanem keresik az együttműködési lehetőségeket globálisan is.
Örül a szívem, ha csak ilyen eseményről tudósíthatok, melyben érdekeltek azok a fiatalok, kiknek hangjait meghallottam, az érzéseiket, aggodalmukat magaménak éreztem és pont ez indított el a krízis kommunikációs önkéntes munkámban anno, hogy segítsek nekik. Emlékszem, talán párszor korábban magam is pályáztam a közösségi helyhez kötődő állásokhoz a Greenpeace-nél, de nem bánom, hogy mások nyerték el, mert látom, hogy a hely valóban létrejött - benne 109 önkéntes megfeszített munkájának is köszönhetően, akik másfél éven keresztül aktívan vettek részt a felújítási munkálatokban.
Három év alatt az álmokból, ábrándozásokból mára valóság lett és megalakult Magyarországon az első olyan ifjúsági zöld közösségi tér, ahol a fiatalok közös érdeklődési körük által ismerkedhetnek össze, barátkozhatnak és kooperálhatnak egymással. Projekteket szervezhetnek, az aktivizmushoz terepet kaphatnak új, kreatív ötleteik megvalósításához, amivel elősegíthetik a bolygó, de leginkább a környezet vagy ökoszisztéma védelmét is.
Ahogy Mező János, a Greenpeace magyarországi vezetője fogalmazott:
" Ez a hely egyszerre színtere a változásnak és a találkozásoknak".
Kultúra az aktivizmussal, művészet a tudománnyal, de leginkább ember az emberrel összekapcsolódhat közös célok megvalósítása végett. Érdekes gondolatok cikáztam bennem vendégváró vegán süteményeket kóstolva, miközben figyeltem ahogy szépen lassan telik meg teljesen ez a kellemesen tágas, laza atmoszférájú hely, legalább 100-120 emberrel különböző korosztályokból. De leginkább fiatalokkal, akiket összehozott a természet iránti kiállás. A társadalmi és környezetvédelmi mozgalom mint motivációs eszköz, az ügy, amiért anno megalakultak, mint pl a Fridays for Future-höz vagy az Extinction Rebellionhoz csatlakozó fiatalok.
Szeretném kiemelni, hogy ez a hely végre egy ténylegesen biztonságos közeg, ahol a fiatalok egymásra találhatnak, káros szenvedélyek nélkül és szolidan szórakozhatnak, tanulhatnak, kreatívan együtt dolgozhatnak és fejleszthetik önmagukat, amire a mai szórakozóhelyek, nem igazán alkalmasak, vagy a kulturális központok pont azért, mert nem homogén a közeg, vagy éppen idegennek érezhetik magukat a fiatalok a felnőttek, idősek között, akiket nem érintenek meg a problémáik.
Itt végre olyan személyekkel, találkozhatnak, akiknek azonos az érdeklődési körük, és olyan kérdésekről beszélhetnek, amiket nagyon fontosnak tartanak a jövőjük szempontjából. Mindazok otthonra lelhetnek, akik hisznek a változásban, kitartóan küzdenek céljaikért és kreatívan hajlandóak tenni azért, hogy el is érjék azokat, közösségi szinten. Így nem véletlen, hogy rengeteg társasjáték található a helyen, amik segítenek beindítani a fiatalok agytekervényeit a kreatív megoldások érdekében. Az ötlet nem új, hiszen számtalan hasonló helyszínnel már itthon is találkoztam, Budapesten; Hammer Time Café, Barcraft mint kreatív helyszín a szórakozásra és kikapcsolódásra. Viszont abban mégis különbözik, hogy ez nem egy vendéglátói ipari egység, hanem sokkal inkább egy multifunkcionális hely, ami tanulásra, önművelésre és munkára ugyanúgy alkalmas, mint kikapcsolódásra. A helyszín több teremmel is rendelkezik, kulturált mosdóval, szelektív hulladék tárolással és kreatív műhelynek is alkalmas közeggel, ahol kézműves tevékenységeket is folytathatnak, ilyen lehet pl. varróest szervezése, vagy egyéb barkácsolás is.
Nagyon tetszett, hogy a megnyitón már a vendégvárásnál gondoltak arra, hogy megkérdezzék a látogatókat, ők mit szerveznének szívesen a BOLYGÓ-ban, és számtalan remek, méghozzá értelmes ötlet került fel az ÖtletFAL-ra: vitaestek, olvasó kör, könyv klub, workshopok, gondolkodó estek, játék estek, előadások, filmklub, ruha csere. Mint ahogy, a művészlelkületű látogatóknak a VersFAL adott közeget, hogy érzéseiket, gondolataikat kifejezhessék.
Mindazonáltal, a hely igyekezni fog teret adni különböző előadásoknak, workshopoknak, projekteknek, hogy a személyeknek, akiknek szükségük van egy helyszínre, azok használhassák, így valóban befogadó és nyitottan áll az új kezdeményezésekhez, amivel javulhat a társadalmi munka és a közösségi összetartás. Ehhez hasonló összefogást, legutóbb a hippik kommunális közösségi egyleteinél, vagy emberjogi mozgalmak által létrehozott civil közösségeknél láttam példaként külföldön.
És ebből a szempontból beszélünk is kell arról, hogy ez is
egy nemzetközi projekt eredményeként jöhetett létre. Stockholmban, Jerevánban,
Nairobiban és Johannesburgban hasonló zöld közösségi terek alakultak már meg a
Planet One projekt részeként és tervben van az is, hogy egyre több ilyen
bázishely alakuljon a világon, amik már látják is egymást és együtt is
ötletelhetnek. Így nem csak a nemzetközi kapcsolatok látványos javulása
következhet be az együttműködő, értelmes fiatalok által, hanem a határon túli
szolidaritás és kooperáció, virtuális online távkommunikáció iránti igény is
megnövekedhet a közös-globális célok által, hiszen lesznek alkalmak, amikor
közös zoom meetingekhez is tudunk csatlakozni. A Planet One hat országot köt
össze, ezáltal aktivizálva az ifjúságot cselekvésre és különféle társadalmi
mozgalmak beindítására, ami mindenképpen növeli az összetartást és az
összetartozás érzését is.
A megnyitón részt vett korábbi interjú alanyom, Dr. Kővári Zoltán klinikai szakpszichológus is, mint generációm képviselője, aki az egzisztenciális fejlődést mindig is fontos szempontnak tartotta. Lényegében egy ilyen kezdeményezés óriási eredményeket hozhat a klímaszorongók állapotában, hogy dolgozhassanak magukon másokkal együtt, az egységtudat kialakításában, minthogy célokat tűzzünk ki és meg is valósítsuk, pozitív üzeneteket közvetít, amire úgy gondolom, nagyon nagy szükség van manapság.
A helyszín a Margit negyedben található, könnyedén megközelíthető a Margit körútról. A megnyitó az ünnepélyes kulcsátadást követően koncerttel folytatódott és addigra esélyesen már 150 főt is befogadott, így elmondható, hogy tényleg alkalmas tömegrendezvények helyszínéül, így jómagam is bízom benne, hogy a társadalmi változások előmozdítójaként szervezhetünk közös projekteket és előadásokat a BOLYGÓBAN.
Képi forrás: Facebook