Klímaválság & Nemek közötti egyenlőség összefüggései

2025.03.03

Sziasztok Földlakók! 

Ma egy igen érdekes anyagot hoztam nektek, ami egy élménybeszámoló lesz egy múlt heti tréningről, amin részt tudtam venni a Bolygóban. Mert ha nem is dúskálunk, konstruktív anyagokban, ideje hogy összekössük a pontokat abban a bizonyos fonal képben, hogy megértsétek hogyan függenek össze a társadalmi ügyek a természet polikríziseivel. 

Korábban talán jeleztem is hogy egyik fenntartható fejlődési cél, pont a nemek közötti egyenjogúság, egyenlőség kérdése, ami lényegében az alapproblémátok a jelenkori civilizációban, ami a patriarchátus rendszer alapja. Nem engedtek ebből, és a tradíciókat erőltetve próbáljátok karámba zárni a női nemet. Ez pusztán allegória, de gondoljátok végig hogy a kormányzatok kezdeményezései hova is vezetnek egy olyan csoportot, akik számszerűsíthetően a felét teszik ki a Föld népességének. Lehetőségeik azonban korán sem garantáltak és egyenlőek, ha még csak erről lenne szó azért még lehet nem figyelmeztetnélek benneteket olyan vehemenciával, hogy felborítsam a makulátlan életeteket. De itt már súlyos problémákat mutatnak meg azok a statisztikák, amiben jelentős részt mutatnak a nők edukációjának lemaradásával, kivált kép ha akadályokat is gördítenek eléjük, amiben viszont mi vagyunk hunyók. 

Mármint a rendszer szerint élő személyek, akik megfosztják a tudástól őket. Fogamzásgátlástól, és amelyek fittyet hánynak globálisan a nők biztonságára is, duzzasztva háborús konfliktusokat, erőszakot, vallási tradíciókat kényszerítve, mikor már nem itt kéne tartanotok gondolkodásban. Ezt csak megerősítette az hogy az eseményre 1 férfi jött el, és az is ideje korán távozott is. De más is kiderült abban a közel 4 órában, ami interaktívnak bizonyult és olyat tapasztaltam, amit sajnos egyetlen egy parlamenti közvetítés alkalmával sem. 


Közel 30 db nő, korosztályban 18-50 évig bezárólag együttműködött 3 csoportban és kooperált egymással, fontos ökológiai és társadalmi kríziseket taglalva és együtt értelmezve és látva a kapcsolódási pontokat. Elméleti alapot biztosítottak a szervezők is, viszont tényleg hangsúlyban a gyakorlati feladatok megoldásai voltak. Ebből is látszik hogy a kritikai gondolkodás, bizony fontos annak érdekében hogy új utakon juthassanak el a fiatalok, középkorúak, idősek potenciális megoldásokhoz, méghozzá úgy, hogy területük még csak nem is kapcsolódik esetleg a joghoz, de bizony a Nemek Közötti Egyenlőség, mint fenntartható fejlődési cél, fókuszban volt. Ezt azért emelném ki, mert az első gyakorlat arról is szólt, hogy a  17 db célt dominó szerűen  kellett egymáshoz illeszteni, amiből világosan látható mely céloknak mik a feltételei hogy létrejöjjenek. Ez nagyon fontos első lépés volt abban, hogy meglássuk minek kell teljesülnie ahhoz hogy fenntarthatóvá váljon az életünk a Földön. A partner kapcsolat (17) kiemelt helyen szerepelt, hiszen nemzetközi összefogás kell a látható eredmények eléréséhez. Legalább ennyire fontos volt a béke megléte (16)  és nem véletlenül az egyenlőtlenségek csökkentése (10) és nemek egyenjogúságának, egyenlőségének (5) kérdése is amivel egyensúlyt teremthetünk a népesedési kérdésben vagy a szegénység felszámolásában (1)

Következő feladatban az ökológiai és nemi egyenjogúsági válságokat vizsgálva kellett, olyan figyelemfelkeltő  plakátokat készíteni, méghozzá dominánsan képi montázsokkal, és kevesebb szöveggel, amiben kifejtették a problémák gyökerét, ami bizony a patriarchátus akadályain és buktatóin vezetett keresztül. Látszatintézkedések a politikában, vagy a fő probléma bagatellizálása sem használ az ügynek, ami bizony nyomot hagy a természetben az ökológiában. Visszásságok a pénzügyi és gazdasági intézkedéseknek, amik ezer sebből véreznek igazából és még be is gyorsíthatja a civilizáció összeomlását, csak hogy ennek levét a lakosság fogja meginni és a bőrén égetve érezni. 

Miközben a politikai vezetők mindent elkövetnek, azért hogy kiszorítsák a gondolkodó és cselekvő személyeket a döntéshozásból, priorizálva a gazdaságot, a természet bizony be fogja nyújtani a számlákat és ember vagy inkább biztosító legyen a talpán az, aki meg tudja majd téríteni az éghajlati krízis következtében keletkezett károkat. Vagy orvos, aki új és régi pandémiákkal (világjárvány) fog szembenézni amihez még gyógyszer sem létezik, vagy csak olyan természeti katasztrófák, következményeivel amiben a vírusok elszaporodása és a higiénia hiánya is döntő lehet. Ez csak pár kiragadt adalék, de szembe kell nézni azzal is hogy a következő generációk egészsége is sérülékenyebb lesz, csak azzal hogy romlik az ételek tápanyag értéke, és toxikus anyagokat viszünk a szervezetünkbe, ennyit a boldog várandóságról. 

Geopolitikai következmény, bizonytalanná teheti milliók oktatását háborús helyzetekben. És nem segít a tudat, hogy mennyi hátrányt szenved egy nő egyedül és mennyire van veszélyben és kiszolgáltatva. Így az esélyegyenlőség már házasságnál, válásnál is hiányt szenved. Különböző csoportok különböző krízist választottak ki, hogy elemezzék őket, múlt-jelen - jövő szemszögből hogyan látják a változásokat és a problémákat amiknek társadalmi és mentális következményei lesznek, így igen képesek vagyunk prognózisokat felállítani. 

Nem akarom kihangsúlyozni, hogy nőként, de még is kénytelen vagyok, mivel eleve kétségbe vonja a társadalmi berendezkedés és a férfiak egy része azt, hogy több nő egymás aláásása nélkül képes egy szobában hasznosat végezni, együttműködve és nem egymással versengve. Így hiába volt 3 különböző csoport, egyik sem akarta a másikat lealázni és cirka 30 nőről beszélünk, különböző személyiséggel a generációs különbségekről már nem is beszélve. 

Miért fontos ez? 

Mert megdönti a sztereotípiát, amivel megbillenti a szokások, tradíciók rendszerét. Mert meg kell, ha életben akartok majd maradni, legyen szó egy krízisek által sújtotta bolygóról, vagy egy expedícióról, ami már más világokat kezd felfedezni a galaxisban vagy azon túl esetleg azért is hogy a bolygótoknak segítsen. Ahol bizony nem az erőszak lesz a legnagyobb erény, hanem az együttműködés

Nem véletlenül zárták a tréninget két igen fontos kifejezéssel, amit megtanulnunk kellett. Az egyik az öko-feminizmus a másik pedig az interszekcionalitás. Mivel egyeseknek többszörös hátrányuk származik csak abból hogy milyen identitásuk van, faj, nem, bőrszín, szellemi és fizikai képesség, hátrányos helyzet így ez alapján is nehezebb elérniük az egyenjogúságot. Az előbbi pedig pont azért bajos talán mert azt hiszik, női ügyek, amik a természettel kapcsolatosak pedig ahhoz hogy azok eredményesek legyenek, talán nem ártana a törvényhozásban is olyan döntéseket hozni nemtől függetlenül, ahol megvédik a természeti értékeket is. Az utóbbi pedig pont azért nem mindegy, mert érezhető különbségek vannak a fajok között amire nem szabad ellenséges reakciókat adni, főleg akkor ha vendéggé válnánk egy utazás során, sőt végzetes lenne, ha nem lennénk erre képesek. 

Hatalom & Kiváltságok 12 küllős kereke


A tréning azonban itt nem ér véget, mert az Anthropolis Egyesület  egy EU-s projektet is beharangozott amint részt lehet venni, a győztesek közül 2 személy pedig egy Madagaszkári úton is részt vehetnek hogy egy fenntarthatósági projektet együtt hozzanak létre az ott élőkkel és további küldöttekkel, több országból érkezve. Szóval izgalmas lehetőség nyílt a fiatalok előtt, hogy aktív résztvevők legyenek ne csak passzív hallgatók. Tervek szerint pedig évente terveznek ilyen akciókat szervezni. 

Mindig lehetne jobb, de ott abban a pillanatban olyan lányok és fiatal nők között, akiknek számít az mi várható a jövőben, egy "5 percre" meg tudtam nyugodni gondolatban, valahogy otthon lenni a jelenben maradni úgy, hogy mégis a civilizáció legfontosabb ügyén és feladatán dolgoztunk közösen. Ez pedig olyan békét adott, ami segít folytatni a küldetésemet abban, amiről tudnotok kell, méghozzá miattuk, akik tenni akarnak teljes elszántsággal nőként.

Future Traveler
Minden jog fenntartva 2025
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el